Üye Girişi
 
 
 
Ciddi ciddi etkili , tanıdiklarım hemen farkettiler  
   saçlarımındaki farkı!
 
      Hülya
 
1 aydır kullanıyorum çok memnunun kaldım ayrıca
   kokusuda çok güzel herkese tavsiye ediyorum.
      Özlem Erdoğan
 
Çok zahmetsiz, kolay kullanımlı ve faydalı bir ürün.
   Saçlarımız gürleşti ve parlaklık kazandı.
     Teşekkürler Sorciere...
        Anıl Yüksel
 
 Sorciere saç toniği 1 ay önce kulanmaya başladım,
  çok memnun kaldım, çok kısa sürede etkisi göstermeye 
    başladı. Sorciere yi bizimle tanıştırdığınız için teşekkürler.
      Hamit Kaya
 
Saç Dökülmesi
Saç dökülmesi artık kadın erkek herkesin ortak sorunu. Günümüzün en yaygın sorunlarından olan saç dökülmesini daha iyi kavramak için ilk olarak saçın büyüme döngüsünü ve nasıl döküldüğünü anlamak gerekir.

Saçın büyüme döngüsü; Saç döngüler halinde uzar ve her uzama döngüsü bir büyüme, geçiş ve dinlenme safhası içerir. Saç dökülmesinin kalıtsal olduğu hallerde, hormonlardaki değişiklerden dolayı, saç kökü zayıflar ve büyüme döngüsü kısalır.

Saç nasıl dökülür; Her bir saç büyüme döngüsü daha kısa, daha ince ve daha az saç üretir. En yaygın saçın dökülme nedeni yas, kalıtımsal ve genetik özellikler (androgenetik alopesi) diyebiliriz.


Normal saç dökülmesi nedir?
Her şeyden önce günlük saç dökülme sürecine bakalım. Bir yetişkinde ortalama 100.000 saç teli bulunmaktadır. Bu saçın ortalama ömrü 2-7 yıl arasındadır ve bu süre sonunda saç kökünden yeni bir saç çıkmaya başlar ve eski saç dökülür. Her gün çoğu insanda sağlıklı bir yeniden uzama döngüsünün bir parçası olarak bu saç telleri 40 ila 120 arasında dökülür.


Normal olmayan saç dökülmesi nedir?
Fırçanız ya da tarağınız normalden daha fazla mi saç topluyor? Ve ayrıca başınızın tepesinde seyrekleşmemi fark ettiniz ya da belki kenarlarda daha fazla mi göze çarpan saç çizgisinin gerilemesi? Bu dökülmeye tıbbi rahatsızlıkların, reçeteli ilaçların, yetersiz beslenmenin, yarasız saç bakım yöntemlerinin ya da şiddetli stresin yol açabileceği ihtimali olmasına rağmen, saç dökülmesi yaşayanların % 95' inde neden kalıtımsaldır ve kellik ya da androgenetik alopesi olarak bilinir. Kalıtımsal saç dökülmesi durumlarında, vücudunuzdaki genler ve hormonlar saç kökleriniz üzerinde bir büzülme etkisi yaparlar ve yeni saç uzamasında saç köklerinizi etkisiz hale getiriler. Zaman içerisinde, saçlı derideki belli saç köklerinin ilerleyen büzülmesi saç uzama döngüsünün kısalmasına yol açar. Tamamen uzama durana dek saç gittikçe incelir ve kısalır. Neyse ki yapabileceğiniz bir şey var. İyi haber, şimdiden Sorcière kullanmaya başlayarak bunu engelleyebilirsiniz.

Simdi saç dökülmesi ile ilgili söylentilerden gerçekleri ayıralım.

1-Saç Dökülmesine neden olan gen annemin ailesinden geliyor
YANLIŞ: En güçlü etkinin anneden geldiği doğru olmasına karşın, kalıtımsal saç dökülmesi her iki ebeveynden de geçebilir. Saç dökülmesine sebep olan gen ya da genler henüz tanımlanmamıştır ve kalıtımsal örüntüsü karmaşıktır.

2-Saçınızı çok sık yıkarsanız, kel olabilirsiniz 
YANLIŞ: Kalıtımsal saç dökülmesi üzerinde sık şampuanlamanın olumlu ya da olumsuz hiçbir etkisi yoktur. Bununla birlikte tabi ki sahip olduğunuz saça iyi bakim yapmak önemlidir.

3-Saçımı boyarsam, daha hızlı dökülür
YANLIŞ: Açma ve boyama gibi pek çok saç işlemleri saçınız üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilir. Eğer işlemler çok sert ise, saçın deriye yakin bir yerinden kırılmasına sebep olabilir, fakat hiçbir işlem kalıtımsal saç dökülmesine yok açmaz.

4-Fon çekmek saç dökülmesine neden olabilir
YANLIŞ: Fon çekmek normal saçların kurumasına (nem ve yağdan mahrum kalmasına) yanmasına ve başka hasara uğramasına neden olabilir ki bu nedenlerden ötürü saç dökülebilir. Eğer kalıtımsal saç dökülmesinden muzdaripseniz , büyüyen yeni saçlarınız yerini aldıkları saçlardan daha ince ve gösterişsiz olmaya başlar.

5- Günde ortalama 40 ila 100 arasına saç telinin dökülmesi normal kabul edilir ve bunlar yeniden buyur
DOĞRU: Bu kellik yaşamayan insanlar için doğrudur ve dökülen saçların yerine kısa zamanda yenileri gelir. Eğer kalıtımsal saç dökülmesi yaşıyorsanız , yukarıda bahsedilen dökülen saçlar büzülen saç köklerinden geliyordur ve bu köklerden büyüyen yeni saçlar daha zayıf olacaktır. Bir süre sonra bu saç kökleri de ölür ve artık hiç saç üretemez.

6-İlaç kullanarak saç derimdeki saç köklerinin sayısını arttırabilirim
YANLIŞ: Şu an piyasada başınızdaki saç köklerinin miktarını değiştirecek ilaç yoktur. Sahip olduğunuz saç kökü miktarı tamamen sizin kontrolünüz dışındadır yani kalıtımsaldır.

7-Saç kesmek ya da saçı traş etmek saçın daha sık ve hızlı büyümesine yardım eder
YANLIŞ: Her ay saç ortalama 1 cm kadar uzar. Her saç telinin üst kısmı uç kısmı ile karşılaştırıldığında daha kalındır, bu nedenle saç kesiminden sonra yaklaşık bir hafta boyunca saç daha yoğun görünür. Yine de saç kesiminin saç teli üzerinde ya da saç köklerinden çıkan saçların sayısı üzerinde kesinlikle hiçbir etkisi yoktur.
 
   
 
 
 
Copyright 2011 www.sorciere.com.tr All Rights Reserved